Sky Tower logo lp

 

DIZEŃ DAWCY SZPIKU – POMÓŻ ASI I INNYM

Sobota, 18 stycznia

18 stycznia, w godzinach 12:00 – 20:00, w naszym centrum handlowym odbędzie się kolejna już rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku organizowana przez Fundację DKMS. Tym razem naszej pomocy potrzebuje Asia, dla której jedyną szansą na pokonanie choroby nowotworowej jest przeszczep szpiku. Wolontariuszy Fundacji DKMS będzie można spotkać przy stosiku, znajdującym się w pasażu na poziomie -1.

Wrocławianie wielokrotnie okazali solidarność z osobami chorymi na nowotwory krwi. W ciągu 390 akcji przeprowadzonych dotychczas naszym mieście, w bazie potencjalnych dawców zarejestrowało się 37 843 osób. Wśród nich jest już 205 osób, które oddały cząstkę siebie, aby podarować szansę na życie potrzebującym pacjentom. Wierzymy, że i tym razem możemy na Was liczyć.

Historia Asi

Mam na imię Asia i mam 44 lata. Od czterech lat wraz z mężem Kerrym oraz czteroletnią córką Mileną mieszkam w miejscowości Thalwil w Szwajcarii. Do chwili przeprowadzki moje życie było związane z Wrocławiem, gdzie się urodziłam, wychowałam i pracowałam oraz gdzie mieszka moja najbliższa rodzina i przyjaciele. Na początku 2018 roku zdiagnozowano u mnie chłoniaka, którego udało się skutecznie wyleczyć. Niestety w listopadzie 2019 podczas badania kontrolnego okazało się, że rozwinęła się ostra białaczka szpikowa.

Diagnoza była dla mnie szokiem. W ciągu kilku godzin musiałam pożegnać się z planami na przyszłość i skupić się na dniu dzisiejszym mając nadzieję, że uda mi się przeżyć. Zmieniło się życie całej mojej Rodziny, a szczególnie mojej córeczki, która nie pamięta swojej Mamy w pełni zdrowia i sił.

Choroba nowotworowa uświadomiła mi, że najważniejsi w życiu są ludzie, praca zawodowa nie musi być priorytetem, a każdy dzień jest ważny i trzeba cieszyć się chwilą. Staram się nie poddawać i zachować pogodę ducha. Dzięki temu udało mi się przetrwać niepomyślny początek leczenia, gdy pierwszy cykl chemioterapii nie zadziałał. Teraz jestem po zakończeniu drugiego cyklu i czekam na wyniki badań kontrolnych.

Jedyną szansą na ostateczne pokonanie choroby jest dla mnie przeszczep szpiku. Możesz podarować mi w prezencie życie i sprawić, żeby moja czteroletnia córka dorastała ze swoją mamą u boku. Wystarczy, że zarejestrujesz się jako potencjalny Dawca szpiku. Im więcej Dawców, tym większe szanse na przeżycie dla mnie i innych osób chorujących na białaczkę. Przeszczep szpiku ratuje życie!

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

DZIEŃ DAWCY SZPIKU – POMÓŻ ASI I INNYM