Sky Tower logo lp

 

Street art w Sky Tower

Widzieliście, że na drugim piętrze Sky Tower, na ścianach prowadzących do kilku mieszczących się tu lokali, m.in. przedszkola, szkoły tańca czy siłowni, powstają murale? Gotowy jest już pierwszy, a docelowo będzie ich pięć i zajmą ponad 600 m kw ścian w naszym obiekcie. Twórcą murali jest znany wrocławski artysta-malarz i streetartowiec, Mariusz Mikołajek, któremu w pracach towarzyszy drugie pokolenie artystów plastyków w rodzinie: Hanna Mikołajek-Żechałko, która już od dłuższego czasu specjalizuje się w projektowaniu i realizacji murali oraz Jane Mikołajek - artysta fotografik.


Do współpracy przy muralach w Sky Tower Mikołajek także zaprosił mieszkańców miasta - pracowników lokali, uczestników zajęć sportowych i tanecznych, jak również przedszkolaki. Zakończenie prac planowane jest na maj bieżącego roku, a już teraz gotowy jest pierwszy mural przy Egurrola Dance Studio: „Taniec”, który zajął powierzchnię 210 m kw. Akt twórczy wsparty był udziałem ochotników, wśród których nie zabrało dzieci, na co dzień ćwiczących w Egurrola Dance Studio. Uczestnicy specjalnych warsztatów ceramicznych wykonali przestrzenne, ozdobne elementy, które zostały „wpisane” w mural. Dzieło przedstawia pozostające w ruchu sylwetki tancerzy. Pierwszoplanowe postacie zaznaczono ostrzejszymi barwami, jak czerń i czerwień, a w tle widoczne są pastelowe odcienie turkusu, fioletów, różu, szarości i błękitów oraz kości słoniowej. Styl malowidła charakteryzuje się połączeniem malarstwa „gęstego” z fragmentami malowanymi delikatnie – laserunkami i przecierkami.


Kolejne prace również będą tematycznie nawiązywać do specyfiki danego lokalu. Na ścianach korytarza, wiodącego do Fitness Academy pojawi się „Fitness”, przy Sky Bowling - „Bowling”, przy przedszkolu - „Barwne Światy” oraz, prowadzący do Kliniki Okulistycznej OPTEGRA, „Oko”.


* Mariusz Mikołajek to znany autor „internowanych obrazów” (wystawa dyplomowa w kościele Św. Krzyża we Wrocławiu, grudzień 1984r.) oraz wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, społecznik i aktywista, angażujący otoczenie w twórcze działania. Na stałe wpisał się w streetartową ideę wnoszenia zmian w przestrzeń miejską dzięki podwórkom przy Roosevelta, gdzie wraz z artystami z Fundacji OK,ART oraz mieszkańcami wykonał ponad 3 000 m kw murali.

Street-Art-murale-w-Sky-Tower-1
Street-Art-murale-w-Sky-Tower-2
Street-Art-murale-w-Sky-Tower-3
Street-Art-murale-w-Sky-Tower-4