Sky Tower logo lp

 

Przez dziurkę od klucza do świata fantazji i surrealizmu

Już w od poniedziałku 10 stycznia zapraszamy do Sky Tower na wystawę niezwykłych rzeźb Artura Szołdry – artysty z Ustronia Śląskiego, w którego pracach realizm miesza się z magią i fantastyką.

Artur Szołdra to twórca nietuzinkowy. Nie ukończył żadnych studiów artystycznych - z wykształcenia jest elektronikiem i absolutnym samorodnym talentem rzeźbiarskim, który ze sztuki stworzył świat, do którego zagląda przez dziurkę od klucza. Ta dziurka lub sam klucz to częste elementy towarzyszące jego drewnianym rzeźbom i płaskorzeźbom. Innym regularnie pojawiającym się w jego monumentalnych pracach motywem są ludzkie postacie i twarze o charakterystycznej, odrealnionej ekspresji.

Ludzie w pierwszej kolejności

Artysta wykorzystuje w swojej twórczości przede wszystkim drewno, choć stara się je łączyć z metalem i kamieniem. Jest to zarówno lipa, jak i jesion. Wszystko jednak zależy od wizji, która rodzi się, gdy Artur Szołdra spogląda na kawałek dziewiczego drewna.

- Unikam tworzenia rzeźb pod jakieś określone gusty – mówi – głównie są to ludzie, postacie. Czasami wchodzę do warsztatu i nie mam żadnego planu. Gdzieś w kącie stoi rzeźba i „odpoczywa”, nabiera atmosfery tego miejsca. Biorę wtedy do ręki kawałek odpadu i nagle powstaje twarz, bo gdzieś spotkałem kogoś, kogo spojrzenie było tak wyjątkowe, że utkwiło mi w pamięci. Zwykle sama rzeźba może powstać nawet w miesiąc, ale to jest ta fizyczna część jej wykonania. Czasami poprzedzają ją długie chwile zanurzania się w myśli, tworzenia najbardziej odpowiedniej koncepcji. Potrafię twarz wyrzeźbić w piętnaście minut, ale uzmysłowienie sobie, jaki wyraz ma ona mieć, wymaga o wiele więcej czasu.

Z Wisły do Wrocławia

Rzeźby Artura Szołdry na co dzień można zobaczyć tylko w jednym miejscu, w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle. Jest to jedyna w kraju i bodaj największa w Europie stała wystawa surrealistycznych obrazów i rzeźb twórców z pogranicza snu i fantazji. Muzeum zostało otwarte w maju 2017 roku, w setną rocznicę śmierci Juliana Ochorowicza, budowniczego willi, jednego z najbardziej znanych w Europie polskich wynalazców i naukowców przełomu XIX i XX wieku.

Teraz jednak jest wyjątkowa okazja, by zapoznać się z twórczością Szołdry nie opuszczając Wrocławia. Od 10 do 31 stycznia prace będzie można oglądać w łezce eventowej oraz Punkcie Widokowym Sky Tower w normalnych godzinach otwarcia centrum oraz tarasu. Zwiedzanie odbywa się z zachowaniem obowiązujących przepisów bezpieczeństwa sanitarnego.

Serdecznie zapraszamy!

Wystawa rzeźb w Sky Tower